I spotkanie - Włochy Stigliano

Sprawozdanie z pierwszej mobilności
      w ramach projektu Erasmus +
             Europa mitów i legend
  W dniach od 12.02-18.02. 2015r. odbyła się pierwsza mobilność w ramach projektu Erasmus+
Europa mitów i legend. Brało w niej udział sześcioro nauczycieli z naszej szkoły. Dzięki temu wyjazdowi mieliśmy możliwość zapoznania się z systemem oświatowym we Włoszech.
Odwiedziliśmy tam trzy szkoły znajdujące się w południowej, górzystej części Włoch: w Stigliano, Aliano oraz Gorgoglione. Na długo w pamięci pozostanie zapewne uroczyste powitanie nauczycieli: irlandzkich, polskich, tureckich i hiszpańskich w szkole w Sigliano.  Przemaszerowaliśmy przy dźwiękach bębnów przez szpaler utworzony przez uczniów.Następnie wysłuchaliśmy w wykonaniu szkolnej orkiestry hymnów wszystkich państw, biorących udział w projekcie oraz hymnu Unii Europejskiej.

 Uczniowie szkoły przyjęli nas bardzo serdecznie, machając do nas chorągiewkami w barwach narodowych poszczególnych państw. Były to dla nas chwile miłe i wzruszające.

Następnie byliśmy zapraszani do klas, gdzie uczniowie przygotowali dla nas  niespodzianki: powitanie w różnych językach, piosenki, tańce, popisy cyrkowe, prezentację narodowego instrumentu. Zwróciliśmy uwagę na sposób ustawienia ławek w klasach, wyposażenie klas, podręczniki i zeszyty uczniów.
Szczególnie naszą uwagę zwróciły ciekawe wytwory prac dziecięcych, które eksponowane były w klasach i korytarzach szkolnych.

Zobaczyliśmy także, jak wyglądają typowe posiłki w stołówce szkolnej, bowiem tam zjedliśmy obiad. Degustowaliśmy typowe włoskie danie – pastę.

W ramach podziękowań przekazaliśmy od polskich dzieci pozdrowienia oraz cukierki.
     

  Podczas pierwszego spotkania prezentowaliśmy  legendę O Lechu Czechu i Rusie w formie prezentacji multimedialnej oraz poznaliśmy legendy przygotowane przez państwa partnerskie.
Włosi zaprezentowali legendę O powstaniu Rzymu, Turcy O Sahmeran, Hiszpanie – „O zamku  Mendoza”, zaś Irlandia „O łososiu mądrości”

     W ramach realizacji projektu wybraliśmy się także na wycieczkę do urokliwego miasta -Matery.Matera to niesamowite miasto wykute w skałach, położone w południowej części Włoch, na trasie pomiędzy Bari i Neapolem. Matera jest uważana za jedno z najstarszych miast świata. Była niegdyś stolicą regionu Lukania. Matera słynna jest przede wszystkim z Sassi - obejmującej unikatowe domostwa i groty drążone w skałach i wąwozach, gdzie jeszcze do niedawna mieszkali ludzie. Jako ciekawostkę warto dodać, że właśnie tam kręcono wiele scen do "Pasji" Mela Gibsona, ponieważ miasto bez specjalnych zabiegów odgrywało dawną Jerozolimę. Matera w 2019r. ma zostać także  Europejską  Stolicą Kultury.

 Podczas pobytu we Włoszech zrealizowane zostało także następne zadanie, a mianowicie uczestnicy projektu dokonali wyboru logo i maskotki projektu.
I miejsce zajęła maskotka wykonana przez dzieci z Włoch. Nazwana została ona PITSI ( od pierwszych liter nazw państw biorących udział w projekcie) i została przywieziona do Polski, czyli następnego państwa ,w którym będą realizowane dalsze zadania. I miejsce zajęło logo narysowane przez przedstawiciela szkoły tureckiej. Możemy być dumni z naszych uczniów, bowiem II miejsce zajęła maskotka wykonana przez Jakuba Otrembę z klasy III c. Oraz II miejsce zajęło logo wykonane przez Filipa Węgielewskiego z kl. VI a.


      


 Prezentowaliśmy także ciekawe, aktywizujące metody pracy, które wykorzystujemy w swojej pracy dydaktycznej.W czasie pobytu we włoskiej szkole odbyło się również szkolenie dla nauczycieli.  Nauczyliśmy się oni korzystać z programu Audacity, za pomocą którego opracujemy następną legendę.   


Ponadto zwiedziliśmy starą szkołę w Stigliano, w której  obecnie znajduje  się muzeum.
Spotkaliśmy się także z przedstawicielami władz miejskich.

Pobyt we Włoszech był także okazją do doskonalenia języka angielskiego.
         Wizyta we Włoszech  na długo pozostanie w naszej pamięci, a  nawiązane kontakty na pewno będą owocowały w przyszłości.
Wizyta w szkole w Stigliano, w Gorgoglione 
i w Aliano 

Przygotowanie do wizyty we Włoszech

Grupa nauczycieli naszej szkoły weźmie udział w pierwszym spotkaniu projektowym we Włoszech w miejscowości Stigliano.
 Klasa II c, IIIc i VIa wykonała kartki z życzeniami dla uczniów szkoły we Włoszech, w Hiszpanii , Irlandii i Turcji (z uczniami z tych państw rozmawialiśmy na Skype),  które wraz z  polskimi cukierkami zostaną przekazane partnerskim klasom.Dominika i dwie Weroniki  z klasy II c przygotowały kartki z życzeniami


Klasa II c  pozdrawia zagranicznych kolegów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz